Değerli Uşak  Üniversitesi öğrencileri,

 

Özel gereksinimli (engelli) bireylere acımak ya da dışlamak yerine daha farklı ve yapıcı bir tutum geliştirilebiliriz. Değerli öğrencilerimiz, Uşak Üniversitesi Engelsiz Birim Koordinatörlüğü olarak özel gereksinimli öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için elimizden geleni yapmaya çalışmaktayız. Ancak daha iyisi her zaman olabilir. Bunun için desteğinize ihtiyaç duymaktayız. Üniversite içinde özel gereksinimli arkadaşlarınızın daha erişilebilir bir üniversite yaşamına katkı sağlamak adına sizler de aşağıda sıralanan güzel davranışları uygulayabilirsiniz.

       Görme engelli arkadaşlarınız için gönüllü okuyucu grupları oluşturup burada aktif rol alabilirsiniz.

       Özel gereksinimli arkadaşınızın yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız öncelikle arkadaşınıza yardım isteyip istemediğini sormalısınız.

       İşitme ya da görme yetersizliklerinden dolayı derste yeterli not tutamayan arkadaşlarınız ile notlarınızı paylaşabilirsiniz.

       Arkadaşınızın anlamakta güçlük yaşadığı derslerde ona yardımcı olabilirsiniz (grafik, şekil…).

       Sosyal etkinliklere özel gereksinimli arkadaşınızı da davet edebilirsiniz.

       Sosyal bir etkinlik düzenlerken, özel gereksinimli arkadaşınızla rol ve sorumlulukları paylaşabilirsiniz.

       Araçlarınızı (araba, motorsiklet vs.) rampa önlerine ve sarı çizgilerin bulunduğu alanlara park etmemeye özen gösterebilirsiniz.

       Özel gereksinimli arkadaşlarınızı daha iyi anlayabilmek ve onlara destek olabilmek için çeşitli topluluklara katılabilirsiniz (Özel Eğitim Topluluğu, Damla Topluluğu vb.).

       Kütüphaneden kitap almak isteyen özel gereksinimli arkadaşınıza kitap seçimi ve kitap alımı konusunda yardımcı olabilirsiniz.

       Toplu taşıma araçları içerisinde özel gereksinimli bireylere ayrılan koltukları boş bırakmalıyız.

Engelsiz Birim Koordinatörlüğü Ailesi


Oluşturma: 15 Ocak 2018